Počet výsledků: 49

Otevřít filtraci

Bílý krevní obraz neboli WBC (zkratka pochází z anglického názvu white blood cell count) je vyšetření celkového počtu bílých krvinek v odebraném vzorku krve. WBC je jedno z několika vyšetření, která jsou součástí krevního obrazu. Viz také krevní obraz, červený krevní obraz.

Diferenciální krevní obraz, diferenciální počet leukocytů nebo jen zkráceně diferenciál je laboratorní vyšetření, které lékaři poskytuje informace o typu a množství bílých krvinek v krvi. Toto vyšetření se obvykle provádí jako součást krevního obrazu a hodnotí se při něm množství pěti různých typů leukocytů: neutrofilů, lymfocytů, monocytů, eozinofilů a bazofilů – a případně i abnormální typy buněk, pokud jsou přítomny. Výsledky se uvádějí v procentech i v absolutních hodnotách a porovnávají se s referenčními rozmezími, aby se určilo, zda jsou hodnoty normální, nízké nebo vysoké. Změny v množství bílých krvinek mohou pomoci při diagnostice mnoha různých onemocnění, včetně virových, bakteriálních a parazitárních infekcí a různých onemocnění krve, jako je například leukemie. Viz také krevní obraz.

Krevní obraz neboli CBC (zkratka pochází z anglického názvu complete blood count) je součástí běžného vyšetření krve v rámci preventivní prohlídky nebo např. předoperačního vyšetření. Jedná se o celkové vyšetření krve, jehož výsledkem je popis, poměry a charakteristiky jednotlivých složek krve. Výsledky tohoto vyšetření informují lékaře o tom, do jaké míry počet a kvalita jednotlivých součástí krve (červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček) odpovídají normálu. Viz také krev, bílý krevní obraz, červený krevní obraz, diferenciální krevní obraz.

Červený krevní obraz neboli RBC (zkratka pochází z anglického názvu red blood cell count) je vyšetření celkového počtu červených krvinek v odebraném vzorku krve. RBC je jedno z několika vyšetření, která jsou součástí krevního obrazu. Viz také krevní obraz, bílý krevní obraz.

Klinický obraz je souhrn příznaků, které jsou typické pro určité onemocnění či jiný stav (např. alergickou reakci). Viz také klinický.

Bílé krvinky je lidový název pro leukocyty.

Bílá plomba je lidové označení pro fotokompozitovou nebo kompomerovou výplň. Viz také černá plomba.

Bílkoviny je jiný název pro proteiny.

Bílá hmota (lat. substantia alba) je světlejší tkáň v mozku a v míše. Bílou hmotu tvoří především nervová vlákna s myelinovými pochvami. Obrázek: Příčný průřez mozkem – schematický nákres. Na povrchu mozkových hemisfér se nachází šedá hmota, uvnitř bílá hmota. Kromě toho jsou na obrázku znázorněny některé další struktury, které se nacházejí uvnitř mozku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také šedá hmota, černá hmota.

Bilaterální znamená „oboustranný“ nebo – zvláště v souvislosti s lékařstvím – „týkající se obou stran“, tj. levé i pravé. Například bilaterální adnexektomie znamená „odstranění vaječníků a vejcovodů na obou stranách“ (levé i pravé). Viz také unilaterální.

Zobrazeno 1 až 10 z 49

Počet výsledků